MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM
ZÁKLADNÍ ŠKOLA PŘIBYSLAV
Úvod
Rizikové chování včetně zneužívání návykových látek se týká mládeže a všech dětí školního věku. Děti, navštěvující základní školu, patří k nejvíce ohrožené skupině. Cílem Minimálního preventivního programu (dále jen MPP) je poskytnout žákům, rodičům a pedagogům co nejvíce informací v oblasti prevence rizikového chování, vést žáky ke zdravému životnímu stylu, k vhodnému využití volného času a rozvíjet u nich dovednosti, které vedou k odmítání rizikového chování, projevů agresivity a porušování zákona.
MPP vychází z Metodického doporučení MŠMT ČR č.j. 21 291/2010-28 k primární prevenci rizikového chování u dětí a mládeže a z Metodického pokynu MŠMT k prevenci a řešení šikany ve školách a školských zařízeních č.j. 21149/2016.
HARMONOGRAM REALIZACE
Vypracování programu: Mgr. J. Sukup.............................................................................................................................................. září
Připomínkování programu: Mgr. D.Šeda, Mgr. M. Kasalová, Mgr. V. Danišková, Mgr. Petra Vaníčková, Mgr. Marie Klubalová.......září
Schválení programu: Mgr. J. Janů .....................................................................................................................................................září
Realizace programu: Mgr. J. Sukup....................................................................................................................................................říjen / červen
Zhodnocení programu: Mgr. J. Sukup................................................................................................................................................červen
Název a adresa školy: Základní škola Přibyslav, Česká 31, 582 22 Přibyslav
Zřizovatel: Město Přibyslav
Ředitelka školy: Mgr. Jaroslava Janů, tel.: +420 605 53 01 87,
e-mail:januj@zspribyslav.cz
Zástupce ŘŠ pro I. stupeň: Mgr. Marcela Kasalová, statutární zástupce
tel.: +420 569 33 36 31, e-mail: kasalovam@zspribyslav.cz
Zástupce ŘŠ pro II. stupeň: Mgr. David Šeda, tel.: 569 333 631,
e-mail: sedad@zspribyslav.cz
Školní metodik prevence: Mgr. Jaromír Sukup, tel. +420 569 33 36 34,
e-mail:sukupj@zspribyslav.cz
konzultační hodiny: po předchozí tel. domluvě
Výchovný poradce: Mgr. Věra Danišková, tel.: +420 605 17 11 91
e-mail: daniskovav@zspribyslav.cz
konzultační hodiny: po tel. domluvě
Školní psycholožka: Mgr. Petra Vaníčková, tel. +420 733 607 205,
e-mail:vanickovap@zspribyslav.cz
konzultační hodiny: po + út po tel. domluvě
Speciální pedagog: Mgr. Marie Klubalová,
e-mail:klubalovam@zspribyslav.cz
konzultační hodiny: po předchozí tel. domluvě
Základní škola Přibyslav se nachází v centru města s 4000 obyvateli, v kraji Vysočina. V rámci školy funguje detašované pracoviště Speciální školy v Havlíčkově Brodě. Na začátku školního roku 2023/2024 má škola 541 žáků v 26 běžných třídách, průměrný počet 21 žáka na třídu, a 8 žáků ve třídě dle § 16. Na I. stupni je celkem 294 žáků a na II. stupni 239. Do prvních tříd nastoupilo 55 dětí, z toho 1 chlapec. Celkem k 1. září nastoupilo 11 žáků z Ukrajiny na I. st. 7 a 4 žáci z Ukrajiny na II. st.. Cca 50% žáků dojíždí z okolních sídel - Dlouhá Ves, Uhry, Utín, Simtany, Stříbrné hory, Žižkovo pole, Modlíkov, Hřiště, Ronov n. Sázavou, Poříčí, Olešenka a Česká a Dolní Jablonná.
Součástí školního areálu je školní jídelna, zahrada, sportovní hala, venkovní atletické sportoviště, dále škola využívá městské koupaliště vybudované na místě bývalé školní zahrady. V rámci školy funguje školní družina s pestrou nabídkou zájmových kroužků, žáci dále mohou navštěvovat školní knihovnu. V budově školy je umístěn informační panel zaměřený na témata související s problematikou patologických jevů, schránka důvěry a informační panel Ámos. Od roku 2007 je zde realizován vlastní školní vzdělávací program Klíč ke vzdělávání.
Jako rizikový faktor školy se jeví zejména dojíždění velkého množství žáků a s tím spojené trávení času mimo školní budovu po příjezdu nebo před odjezdem z města Přibyslavi. Jako další riziková místa se jeví prostor školních šaten a toalet.
Pedagogové školy:
školní družina: 5 ped.pracovníků - vychovatelek.
Ve škole působí školní psycholog a 4 speciální pedagogové.
Materiální podmínky:
28 kmenových tříd
9 kabinetů pedagogických pracovníků
1 školní knihovna pro žáky školy i pedagogické pracovníky
4 kanceláře základní školy
1 kancelář školní jídelny
2 učebny informatiky (cca 50 funkčních počítačů s přístupem na internet),
učebna výtvarné výchovy, hudební výchovy, přírodopisu, fyziky a chemie,
1 tělocvična v budově školy a 1 tělocvična k dispozici v přilehlé sportovní hale
2 cvičné kuchyně, dílna pro výuku pracovních činností, keramická dílna, divadelní sál. Celkem žáci i zaměstnanci školy disponují: 116 počítačových stanic a 40 notebooků + 25 notebooků a cca 30 tabletů určených pro žáky v rámci výuky. Ve třídách a odborných pracovnách: 20 interaktivních tabulí, 20 dataprojektorů, 5 kopírek/tiskáren.
3.1. Rizikové chování
Primární prevence rizikového chování u dětí a mládeže je v naší škole zaměřena na předcházení a rozpoznání těchto rizikových jevů:
3.2. Cíle primární prevence na škole
Cílem působení v oblasti primární prevence je dítě odpovědné za vlastní chování a způsob života v míře přiměřené jeho věku s posílenou duševní odolností vůči stresu, negativním zážitkům a vlivům, schopné dělat samostatná rozhodnutí s přiměřenými sociálně psychologickými dovednostmi, schopné řešit nebo schopné si říci o pomoc při řešení problémů, dítě s vyhraněným odmítavým postojem k projevům rizikových vlivů.
3.2.1. Dlouhodobé cíle
3.2.2. Střednědobé cíle
3.2.3. Krátkodobé cíle
3.3. Personální zajištění realizace MPP
3.3.1. Ředitelka školy
3.3.2. Školní metodik prevence
3.3.3. Třídní učitel
3.3.4. Ostatní pedagogové
3.4. Personální zajištění realizace MPP
Zaměření výuky v kontextu primární prevence využívá, kromě obvyklých výukových metod, také další osvědčené metody:
3.5. Realizační tým MPP a školní poradenské pracoviště
Školní poradenské pracoviště je zajišťováno činností realizačního týmu MPP - školním metodikem prevence, výchovným poradcem, speciálním pedagogem a ředitelem školy. Do širšího týmu patří celý kolektiv pedagogů, zejména třídní učitelé.
Důležitou součástí práce realizačního týmu je další získávání a rozvoj znalostí a dovedností v oblasti primární prevence formou samostudia nebo účastí na vzdělávání v rámci odborných seminářů.
Supervizi nad MPP naší školy zajišťuje okresní metodik prevence, který také metodicky vede ŠMP.
Primární prevence jako součást ŠVP je zaměřena žáky 1. - 9. ročníků, se zvláštním přihlédnutím k dětem ze sociálně slabšího a málo podnětného rodinného prostředí, dětem s nedostatečným nebo slabým prospěchem a s některými typy specifických vývojových poruch chování. Dále je věnována pozornost rodičům dětí, zejména u těch tříd, kde se již rizikové chování vyskytlo. Individuální pozornost je věnována zákonným zástupcům žáků, u nichž došlo ke vzniku nebo rozvoji rizikového chování.
Činnosti primární prevence jsou diferenciovány pro I. a II. stupeň, třídy s výskytem rizikového chování, nové žáky, popř. žáky integrované apod. Jednotlivé aktivity jsou prováděny plánovaně nebo aktuálně dle potřeby a zpravidla jsou mezipředmětově koordinovány.
4.1. Mapování situace z hlediska prevence rizikového chování a informační zdroje
Úroveň rizikového chování žáků je průběžně zjišťována třídními učiteli, ostatními pedagogy a vychovateli, připomínkami dětí nebo obsahem schránky důvěry. Třídní učitelé pracují s třídními kolektivy i jednotlivými žáky v pravidelných třídnických hodinách.
Dalšími informačními zdroji jsou vlastní šetření, internetová schránka důvěry - projekt "Nenech to být", informace od jiných i nepedagogických pracovníků školy a od jednotlivých žáků. Dále od Okresního metodika prevence, odborné semináře a pracovní setkání Školního metodika prevence, tematické internetové stránky, odborná literatura, média, popř. PČR.
4.2. Strategie pro jednotlivé stupně vzdělávání
4.3. Tematické bloky primární prevence v rámci školní docházky
Ročník |
Předmět |
Téma |
Kdy |
1. |
Prvouka |
ZDRAVÍ Co je to zdraví? Hygiena Pohyb Zdravá výživa ČLOVĚK A SPOLEČNOST Rodina, domov Vztahy k ostatním Bezpečně doma i venku; linky 150, 158, 155, 112 DOPRAVNÍ VÝCHOVA Bezpečnost na silnicích, přecházení přes silnici, Bezpečnostní výbava na kole, bruslích apod., Bezpečnost při jízdě autem
|
I. pololetí
I. pololetí/II. pololetí
II. pololetí
|
2. |
Prvouka |
ZDRAVÍ Jak si udržovat zdraví Zdravá výživa RODINA A SPOLEČNOST Rodina, domov Já a mé vztahy Jak chránit své bezpečí (komunikace s cizími lidmi, linky důvěry) Bezpečná cesta domů; linky 150, 158, 155, 112 DOPRAVNÍ VÝCHOVA Bezpečnost na silnicích, přecházení přes silnici, Bezpečnostní výbava na kole, bruslích apod., Bezpečnost při jízdě autem…
|
I. pololetí
I. pololetí/II. pololetí
II. pololetí
|
3. |
Prvouka |
ZDRAVÍ Jak si udržovat zdraví Zdravá výživa RODINA A SPOLEČNOST Rodina, domov, Já a mé vztahy Jak chránit své bezpečí (Ne)bezpečná místa, věci, lidé; linky důvěry Bezpečná cesta domů; linky 150, 158, 155, 112 DROGY Moje představy o drogách |
I. pololetí
I. pololetí
II. pololetí
|
4. |
Vlastivěda, Přírodověda, Občanská výchova
|
RODINA A SPOLEČNOST Rodina, domov Já a mé vztahy Nebezpečné situace a předcházení jim Bezpečná cesta do školy; linky 150, 155, 158, 112 ZDRAVÍ Jak si udržovat zdraví Zdravá výživa DROGY Moje představy o drogách Prevence kouření DOPRAVNÍ VÝCHOVA Přecházení silnice, na kole, na chodníku, na silnici, cesta autem, dopravní značky… |
I. pololetí
I. pololetí
I. pololetí
II. pololetí |
5. |
Přírodověda, Vlastivěda, Tělesná výchova
|
ZDRAVÍ Jak si udržovat zdraví Zdravá výživa a pohyb RODINA A SPOLEČNOST Rodina, domov, Já a mé vztahy Nebezpečné situace a předcházení jim; linky 150, 155, 158, 112 Jak se chovat ve společnosti DROGY Návykové látky Prevence kouření
|
I. pololetí
I. pololetí
I. pololetí
|
6. |
Občanská výchova, Přírodopis, Tělesná výchova
|
Adaptační program
ČLOVĚK, RODINA A SPOLEČNOST Rodina, manželství, děti, náhradní rodinná péče, dětské domovy, bezdomovectví ZDRAVÍ A ZDRAVÁ VÝŽIVA Volný čas, duševní a tělesné zdraví, pohyb… PRVNÍ POMOC OSOBNÍ BEZPEČÍ Linka důvěry, šikana, krize, krizové situace. NÁVYKOVÉ LÁTKY Kouření, Alkohol, Měkké drogy Dovednosti odmítání, teoretické informace, SEXUÁLNÍ VÝCHOVA
|
I. pololetí - září
I. pololetí
I. pololetí/II. pololetí I. pololetí/II. pololetí
I. pololetí/II. pololetí
|
7. |
Občanská výchova, Přírodopis, Výtvarná výchova, Tělesná výchova
|
ČLOVĚK, RODINA A SPOLEČNOST Komunikace, média, vztahy Rodina, rozvod, domácí násilí Linky bezpečí Pravidla slušného chování ZDRAVÍ Infekční choroby, prevence, život s handicapem ZDRAVÁ VÝŽIVA ZNEUŽÍVÁNÍ NÁVYKOVÝCH LÁTEK Drogy – léky, dělení drog, ilegální drogy, pomoc OSOBNÍ BEZPEČÍ Jak chránit sám sebe, odpovědnost Nebezpečné situace a předcházení jim; linky 150, 155, 158, 112 Šikana První pomoc LIDSKÁ PRÁVA Všeobecná deklarace lidských práv, Listina základních práv a svobod
|
I. pololetí
I. pololetí
I. pololetí I. pololetí/II. pololetí
I. pololetí/II. pololetí
II. pololetí
|
8. |
Občanská výchova, Výchova ke zdraví, Tělesná výchova, Přírodopis
|
ČLOVĚK A SVĚT KOLEM NĚJ Kdo jsem a kam jdu Moje vztahy, moje hodnoty, přátelství Sexuální výchova ZDRAVÍ Člověk ve zdraví a nemoci Prevence nemocí, Alternativní medicína Civilizační choroby ZDRAVÁ VÝŽIVA Podvýživa, hladomor, Reklama a hygiena potravin NÁVYKOVÉ LÁTKY Drogy kolem nás Závislost, příčiny vzniku závislosti, Nelátkové drogy - workoholismus, gamblerství, Jak se ubránit, jak pomoci? OBČAN A PRÁVO Občanské právo, trestní právo |
I. pololetí
I. pololetí
I. pololetí/II. pololetí
II. pololetí
II. pololetí |
9. |
Výchova ke zdraví, Občanská výchova, Přírodopis, Zeměpis
|
ZDRAVÁ VÝŽIVA PÉČE O TĚLESNÉ A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ Introspekce a autoregulace PENÍZE, TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ Prevence dluhové pasti, finanční gramotnost Sociální politika státu (dávky, příspěvky,..) MEZINÁRODNÍ VZTAHY, GLOBÁLNÍ SVĚT, GLOBALIZACE OBČAN A PRÁVO Občanské právo, trestní právo |
I. pololetí I. pololetí
I. pololetí
II. pololetí
|
|
|
|
|
4.4. Preventivní programy a plán na školní rok 2023/2024
Preventivní programy jsou zajišťovány odborníky z Centra Prevence Oblastní Charity Žďár nad Sázavou, PČR Havlíčkův Brod nebo pedagogy školy (program Bezpečně online pro 5. ročníky). Jejich obsah je volen po domluvě s třídními učiteli v závislosti na ročníku cílové třídy.
datum |
třída |
|
10.10.2023 |
1.A |
Pravidla nejsou strašidla |
10.10.2023 |
2.A |
Táhneme za jeden provaz |
11.10.2023 |
1.B |
Pravidla nejsou strašidla |
11.10.2023 |
2.B |
Táhneme za jeden provaz |
12.10.2023 |
1.C |
Pravidla nejsou strašidla |
12.10.2023 |
2.C |
Kolik co stojí |
17.01.2024 |
3.A |
Kolik co stojí |
17.01.2024 |
3.B |
V čem jsme stejní a v čem jiní |
18.01.2024 |
3.C |
Kolik co stojí |
18.01.2024 |
4.A |
Vandal je barbar |
19.01.2024 |
4.B |
Vandal je barbar |
19.01.2024 |
4.C |
Vandal je barbar |
|
5.A |
Bezpečně online |
|
5.B |
Bezpečně online |
|
5.C |
Bezpečně online |
22.01.2024 |
6.A |
Dvě strany mince |
22.01.2024 |
6.B |
Dvě strany mince |
23.01.2024 |
6.C |
Dvě strany mince |
23.01.2024 |
7.A |
Třída a její svět |
24.01.2024 |
7.B |
Třída a její svět |
24.01.2024 |
7.C |
Třída a její svět |
25.01.2024 |
8.A |
Láska je láska |
25.01.2024 |
8.B |
Láska je láska |
26.01.2024 |
8.C |
Láska je láska |
26.01.2024 |
9.A |
Emoce - koření života |
29.01.2024 |
9.B |
Emoce - koření života |
29.01.2024 |
9.C |
Emoce - koření života |
Adaptační programy pro žáky 6. ročníků provádí ve spolupráci se speciálním pedagogem třídní učitelé v rámci úvodních třídnických hodin na začátku školního roku. Preventivní program pro žáky 5. ročníků je realizován v rámci výuky informatiky příslušnými pedagogy.
4.5. Další aktivity v rámci školy
4.5.1. Projekty a programy, ve kterých je škola v roce 2023/2024 zapojena:
Potravinová pomoc (Kraj Vysočina)
Spoluprací k profesionalitě (VysEdu)
Badatelská výuka – Laborky (Gymnázium ve Slaném)
CKP Čtenářská gramotnost – síťování (ZŠ Dašice – Top Priority)
Šablony II
Kolegiální podpora – „Hejného matematika“
Pomáháme školám k úspěchu – Kellnerova nadace (ZŠ Dobronín)
CKP ve společném vzdělávání (Pdf UP Olomouc)
EDISON
Kariérové poradenství (VysEdu, IKAP II)
Olympijský diplom
BESIP – Dopravní bezpečnost, pravidla silničního provozu
Týden důstojné práce
Týden mobility
Výzva 72 hodin
Férová snídaně Na Zemi
Český den proti rakovině
4.5.2. Další jednorázové akce
4.5.3. Zájmové kroužky
Výtvarné činnosti, tvořivé ruce, divadelní kroužek, keramika, mažoretky, zpívání, tanec, vaření, pohybové hry, badminton, florbal, dětská jóga, zdravotní TV - SM systém, fitness, hra na kytaru, volejbal, věda nás baví, němčina hrou, včelařský kroužek, ekologický kroužek Otakárek, Digi Me - stavba a programování robotického Lega.
Hodnocení MPP probíhá v období června na závěr školního roku. Má kvalitativní i kvantitativní ukazatele (počet realizovaných akcí, počet zapojených tříd apod.). Další možností evaluace je sledování chování žáků v jednotlivých vyučovacích hodinách, školních a jiných akcí. Nedílnou součástí evaluace jsou i informace od rodičů a široké veřejnosti nejen o chování žáků mimo školu.
Zpráva o plnění MPP je předkládána, projednávána a hodnocena pravidelně jednou ročně na pedagogické radě školy.
Ve vestibulu školy je umístěna nástěnka sloužící pro předávání informací ŠPP a dále informační panel Ámos.
PŘÍLOHY:
Příloha č. 1:
PREVENCE SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÝCH JEVŮ
Prevencí rozumíme skupinu opatření, jejichž cílem je předcházení, snížení výskytu a šíření, popř. korekce různých forem rizikového chování. Prevenci obecně dělíme na primární, sekundární a terciální. Nejrychleji se vyvíjela prevence užívání návykových látek. Stala se tak tvůrcem a hybatelem procesu vývoje prevence jako celku (Miovský et al., 2010). Prevence je poskytována na několika úrovních tak, aby její působení v dané populaci a dané situaci bylo co nejefektivnější.
1.1. Primární prevence
Primární prevence se zaměřuje na osoby u kterých se dosud rizikové chování nevyskytlo a tím předchází vzniku rizikového chování. Dle MŠMT (2010) je primární prevence výchova ke zdravému životnímu stylu a k rozvoji pozitivního sociálního chování a rozvoji psychosociálních dovedností a zvládání zátěžových situací osobnosti. Primární prevenci dělíme na nespecifickou, mající za úkol podporovat žádoucí formy chování a formu specifickou, která se obrací vůči konkrétnímu riziku.
1.1.1. Nespecifická primární prevence
Nespecifická primární prevence se prezentuje aktivitami, které podporují zdravý životní styl, snižují riziko vzniku a rozvoje rizikového chování a pomáhají k osvojení pozitivní sociální formy sociálního chování prostřednictvím lepšího využívání volného času. Konkrétně můžeme hovořit o aktivitách, jako jsou sportovní, zájmové či jiné volnočasové aktivity vedoucí k zdravému rozvoji osobnosti a odpovědnosti za sebe a své jednání.
1.1.2. Specifická primární prevence
Specifická primární prevence se obrací vůči konkrétním jevům sociálního chování, jako jsou delikvence, záškoláctví, kriminalita, závislosti, šikana, agresivní chování, vandalismus, rasismus, nevhodné sexuální chování, domácí násilí, týrání a zneužívání dětí, ohrožování mravní výchovy dětí a mládeže nebo i poruchy příjmu potravy. V závislosti na míře ohrožení cílové populace rizikovými či jinými negativními sociálními faktory můžeme specifickou primární prevenci dále rozdělit na všeobecnou, selektivní a indikovanou. (Černý, 2010.)
1.2. Sekundární prevence
1.3. Terciální prevence
Příloha č. 2:
RIZIKOVÉ CHOVÁNÍ A JEHO FORMY
Pod pojmem rizikové chování rozumíme takové chování, v jehož důsledku dochází k prokazatelnému nárůstu zdravotních, sociálních, výchovných a dalších rizik pro jedince nebo společnost. Tento pojem nahrazuje dříve používaný termín sociálně patologické jevy. Termín sociálně patologické jevy je jednak stigmatizující, normativně laděný a klade příliš velký důraz na skupinovou/společenskou normu. Vzorce rizikového chování považujeme za soubor fenoménů, jejichž existenci a důsledky je možné podrobit vědeckému zkoumání a které lze ovlivňovat preventivními a léčebnými intervencemi. (Miovský et al., 2010)
2.1. Formy rizikového chování (Miovský et al., 2010):
Záškoláctví lze definovat jako neomluvenou absenci žáka základní či střední školy ve škole. Jedná se o přestupek, kterým žák úmyslně zanedbává školní docházku. Záškoláctví může být spojeno s dalšími typy rizikového chování jako je např. zneužívání návykových látek, gambling, dětská kriminalita, prostituce aj., které obvykle negativně ovlivňují osobnostní vývoj jedince.
Do této kategorie se řadí extrémní formy agresivního chování, které jsou namířeny proti druhé osobě např. fyzické napadení s následkem ublížení na zdraví atd., proti sobě (sebepoškozování, sebetrýznění, suicidální chování atd.), nebo proti věcem (vandalismus ve smyslu poškozování např. školního majetku, zařízení při sportování, sprejerství atd.). Z tohoto hlediska je šikana pouze jedním z mnoha různých podob extrémně agresivního chování.
Jedná se o relativně novou formu rizikového chování z hlediska masového rozšíření. Toto rizikové chování lze definovat jako záměrné vystavování sebe nebo druhých nepřiměřeně vysokému riziku újmy na zdraví nebo dokonce přímému ohrožení života v rámci sportovní činnosti nebo v dopravě (Miovský, 2010, s.76). Patří sem např. tajné závody aut/cyklistů přímo za plného provozu, záměrná sportovní činnost pod vlivem psychoaktivních látek, provádění tzv. parkouru nebo přecházení natažených lan (highline/slackline) v nebezpečném terénu nebo bez ochranných pomůcek.
Rasismem a xenofobií označujeme soubor projevů směřujících k potlačení zájmů a práv menšin. Jedná se o zastávání rasové nerovnocennosti v jakémkoli smyslu slova a podporování rasové nesnášenlivosti a netoleranci vůči menšinám a odlišnostem.
Sektou označujeme sociální skupinu, jejíž členové sdílí ideologický koncept, jehož prostřednictvím se skupina vymezuje vůči svému okolí, přičemž dochází k postupné sociální izolaci, manipulaci a dalším extrémním zásahům do soukromí jejích členů. (Miovský et al., 2010, s.76)
Sexuální rizikové chování souborem projevů chování, které doprovázejí sexuální aktivity a současně vykazují pro jedince rizika v různých oblastech (zdravotní, sociální atd.). Lze sem zařadit např. nechráněný pohlavní styk při náhodné známosti, výrazně promiskuitní chování, rizikové sexuální praktiky, kombinace užívání návykových látek a rizikového sexu, sexuální zneužívání ve všech jeho formách, zveřejňování intimních fotografií na internetu či jejich zasílání mobilním telefonem apod.
Prevence v adiktologii zahrnuje všechny aktivity související s užíváním návykových látek, ale také aktivity související s tzv. nelátkovými závislostmi (např. gambling, hraní PC her).
Jedná se o poruchy, které jsou způsobeny rizikovými vzorci chování ve vztahu k příjmu potravy. Tyto poruchy s sebou nesou mnoho zdravotních, sociálních a psychologických potíží.
Syndrom CAN zahrnuje jakoukoli formu týrání, zneužívání a zanedbávání dětí, která je pro naší společnost nepřijatelná. Do této oblasti spadá jak okruh programů zaměřených na prevenci výskytu těchto jevů, tak včasné zachycení jejich projevů včetně odpovídající intervence.
Příloha č. 3:
LEGISLATIVA
Prevence sociálně patologických jevů a Minimální preventivní program vychází z této základní legislativy:
3.1. Strategie
3.2. Metodické pokyny