Vánoční prázdniny
Leonardo da Vinci - vzdělávací program 4. - 7. roč.
Stáž pedagogů ve Finsku (Erasmus+)
Školní kolo olympiády v anglickém jazyce
Zasedání školního parlamentu
Stáž pedagogů ve Finsku (Erasmus+)
Školní kavárna s tématem Hejného metoda výuky matematiky pro rodiče a veřejnost
Stáž pedagogů ve Finsku (Erasmus+)
Preventivní program "Neboj se!" (2.A, 2.B)
Preventivní program "Neboj se!" (2.C)
Program na rozvoj finanční gramotnosti "Kolik co stojí?" (3.A)
Preventivní program "Já pro třídu, třída pro mě." (3.B)
Program na rozvoj finanční gramotnosti "Kolik co stojí" (3.C)
Preventivní program "Bezpečně online!" (4.A)
Preventivní program "Vandal je barbar" (4.B)
Preventivní program "Já a třída" (5.A)
Preventivní program "Já pro třídu, třída pro mě" (4.C)
Exkurze - Galerie Josef Jambor - výtvarný kroužek
Uzavření hodnocení za 1. pololetí 2022/2023
Pedagogická rada
Zasedání školního parlamentu
Preventivní program "Já a třída" (5.B, 5.C)
Plavecký výcvik (3. a 4. roč.)
Pololetní vysvědčení

Úvod > Škola > Historie školy

Historie školy

Základní škola Přibyslav prošla dlouhým vývojem od školy určené pouze dětem majetnějších obyvatel města a jeho okolí, až po dnešní moderní vzdělávací instituci.

Počátky školního vzdělávání v Přibyslavi sahají hluboko do minulosti. Již v roce 1366 zde existovala farní škola, v níž dětem šlechticů zajišťovali vzdělání místní faráři.

Změna nastala v druhé polovině 18. století, kdy byla zavedena povinná školní docházka, jejímž cílem nebylo každodenní vyučování, ale snaha, aby se děti od šesti do třinácti let naučily číst, psát a počítat. Až o sto let později byla zavedena školní docházka podobného typu, jako je dnešní.

Povinný byl první stupeň, tedy obecná škola, která tehdy sídlila v budově blízko přibyslavské fary.

V roce 1895 bylo Přibyslavi povoleno otevřít třídu měšťanské školy. Protože by se však do stávající školy všechny děti nevešly, byla vystavěna škola nová, v níž bylo vyučováno zahájeno v roce 1898.

Nejdříve to byla Měšťanská škola chlapecká, která se v roce 1903 sloučila se školou obecnou a vznikla tak Obecná a měšťanská škola chlapecká. Navštěvovat ji mohli pouze chlapci a teprve v roce 1923 se změnila na školu smíšenou.

Když do Přibyslavi začali chodit žáci z okolí, přejmenovala se na Obecnou a újezdní měšťanskou školu, která ve válečném období musela přijmout i název německý.

Po válce se nejprve stala Střední školou, v roce 1954 Osmiletou střední školou, později Základní devítiletou školou. Až v roce 1984 získala název, který se už nezměnil a zůstal takový, jak jej známe dnes – Základní škola Přibyslav.