Úvod > Škola > Historie školy

Historie školy

Základní škola Přibyslav prošla dlouhým vývojem od školy určené pouze dětem majetnějších obyvatel města a jeho okolí, až po dnešní moderní vzdělávací instituci.

Počátky školního vzdělávání v Přibyslavi sahají hluboko do minulosti. Již v roce 1366 zde existovala farní škola, v níž dětem šlechticů zajišťovali vzdělání místní faráři.

Změna nastala v druhé polovině 18. století, kdy byla zavedena povinná školní docházka, jejímž cílem nebylo každodenní vyučování, ale snaha, aby se děti od šesti do třinácti let naučily číst, psát a počítat. Až o sto let později byla zavedena školní docházka podobného typu, jako je dnešní.

Povinný byl první stupeň, tedy obecná škola, která tehdy sídlila v budově blízko přibyslavské fary.

V roce 1895 bylo Přibyslavi povoleno otevřít třídu měšťanské školy. Protože by se však do stávající školy všechny děti nevešly, byla vystavěna škola nová, v níž bylo vyučováno zahájeno v roce 1898.

Nejdříve to byla Měšťanská škola chlapecká, která se v roce 1903 sloučila se školou obecnou a vznikla tak Obecná a měšťanská škola chlapecká. Navštěvovat ji mohli pouze chlapci a teprve v roce 1923 se změnila na školu smíšenou.

Když do Přibyslavi začali chodit žáci z okolí, přejmenovala se na Obecnou a újezdní měšťanskou školu, která ve válečném období musela přijmout i název německý.

Po válce se nejprve stala Střední školou, v roce 1954 Osmiletou střední školou, později Základní devítiletou školou. Až v roce 1984 získala název, který se už nezměnil a zůstal takový, jak jej známe dnes – Základní škola Přibyslav.