Uzavření hodnocení za III. čtvrtletí
Pedagogická rada
Třídní schůzky II. stupně - konzultační den
Zápis do prvních tříd

Úvod > Aktuality > Erasmus+ mezinárodní spolupráce a zahraniční vzdělávání pedagogů

Erasmus+ mezinárodní spolupráce a zahraniční vzdělávání pedagogů

Pro dosažení cílů v oblasti profesního rozvoje našich pedagogů je mimo jiné důležitá spolupráce školy s dalšími institucemi a účast v různých projektech, což nám vedle finančních zdrojů přináší i metodickou podporu, příležitost sdílet, inspirovat se, vzdělávat se a posouvat tak svoji profesní úroveň. Jsme přesvědčeni, že pouze pedagog, který je stále se vzdělávajícím reflektujícím profesionálem, může být svým žákům opravdu užitečný. S rychle se měnící společností jsou na učitele v oblasti profesního rozvoje kladeny stále vyšší nároky.

Jsme proto velmi rádi, že se nám v únoru 2022 podařilo úspěšně podat žádost “První kroky Základní školy Přibyslav v oblasti mezinárodní spolupráce a zahraničního vzdělávání pedagogů” v rámci projektu Erasmus+, KA122-SCH - Krátkodobé projekty pro mobilitu studujících a zaměstnanců ve školství a získat tak finanční prostředky na zahraniční vzdělávání našich učitelů. Celkem do zahraničí vyjelo 22 pedagogů. Od července 2022 až do srpna 2023 mělo možnost 12 pedagogů nasbírat zkušenosti ve finském Joensuu v rámci vzdělávacích kurzů pořádaných institucí eduKarjala (Out from classroom! - New learning environments - Digital tools: Make your distance teaching alive! - PISA - Secrets of Finnish and European education systems!). Obsahem byly především moderní výukové nástroje, informační a komunikační technologie, venkovní pedagogika a v neposlední řadě semináře zaměřené na výukové strategie nejúspěšnějších vzdělávacích systémů v Evropě. Dále učitelé získali inspiraci v oblasti podpory dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných.

Během jara 2023 mělo 10 pedagogů možnost zdokonalovat svoji angličtinu v intenzivním kurzu v jazykové škole Sprachcaffe na Maltě.

Naším dlouhodobým cílem je, aby se zahraniční spolupráce mezi učiteli i žáky a zahraniční a jazykové vzdělávání žáků i pedagogů stalo nedílnou součástí života naší školy. Konkrétně plánujeme mobility žáků i pedagogů, spolupráci se zahraničními školami, pravidelné stáže a stínování. V první fázi, která probíhá od minulého školního roku, jsme se zaměřili na dílčí cíle, jejichž naplnění je předpokladem pro realizaci těch dlouhodobých, a to dobrou jazykovou vybavenost většiny pracovníků naší školy a systematické vzdělávání v zahraničí v pro nás klíčových oblastech (moderní přístupy ve vzdělávání, badatelství, digitální gramotnost, wellbeing, rozvoj jazyků).

Přijďte si poslechnout sdílení zážitků a zkušeností ze zahraničních cest do naší kavárny během Mlékárenských slavností...

Martina Dočekalová

Program Erasmus+ mi přinesl nové poznatky, zkušenosti a zážitky. Nejvíce si cením možnosti seznámit se s kolegy z jiných zemí, sdílet s nimi informace a zkušenosti. Měli jsme možnost každý den společně tvořit a učit se. Cesta do Finska mi rozšířila pohled nejen na vzdělávání.

Marie Zichová

Nejvíc mě překvapilo, jak jsou finské školy, které jsme navštívili, podobné té naší - vybavením odborných učeben, výtvarné dílny, pracovní dílny, tělocvičny. V učebně přírodopisu, chemie, matematiky jsme viděli stejné pomůcky, které používáme i my. Překvapená jsem byla i z finské přírody v okolí Joensuu - květena téměř jako u nás na Vysočině. Velkým přínosem pro mě byla spolupráce s kolegy z evropských zemí a společné učení.

Jaromír Sukup

Program Erasmus+ mi ukázal nejen rozdílné prvky finského edukačního systému a našeho školství, ale zároveň také mnoho těch společných.  Každodenní komunikace a spolupráce s kolegy z jiných zemí ukázala, že máme mnoho společného a často v rámci své profese řešíme podobné problémy a zažíváme stejné radosti.“

logo erasmus (1) (1).jpg