Exkurze vojenské muzeum Praha 8.C
Napříč školou - projektový den pro celou školu
Vánoční výstava ŠD a ŠK, Čajovna Otakárku a vystoupení dětí
Zpívání koled v cizích jazycích
Vánoční programy ve třídách

Úvod > Žáci > Speciální třída > Fotografie 2020/2022 > Terapie a plavání

Terapie a plavání

Terapie a plavání - poděkování

Každých čtrnáct dní, po celý kalendářní rok 2017, mohou díky štědrosti firmy ACO Industries k.s. a jejích zaměstnanců, zdravotně postižené děti ze třídy Kamarádi plavat v Relaxačním centru ve Žďáře nad Sázavou. Za podporu ve formě kompletního financovaní dopravy a plavání firmě ACO Industries k.s. velmi děkujeme, pomoci si nesmírně vážíme! Rovněž děkujeme Baby Clubu Plaváček ze Žďáru nad Sázavou, který nám s důvěrou a bezplatně zapůjčil plavecké pomůcky, díky nimž je práce ve vodě snadnější a pestřejší. Děkujeme i vedení Relaxačního Centra Žďár nad Sázavou, za velkou vstřícnost. V neposlední řadě děkujeme i firmě ZDAR a.s. a jejím řidičům, kteří nás vždy bezpečně dopraví do bazénu a zpět.

Několik slov k plavání Kamarádů

Voda je úžasné prostředí, má moc očistit a léčit tělo i duši. Naším cílem je naučit děti milovat pohyb i odpočinek ve vodě. V její náruči objevovat nejen své tělo, ale i emoce, protože o těch je voda, tak jak ji chápeme my, především. Nejvyšší metou našeho plavání je tedy nejen zvládnutí základů plavání a orientace ve vodním prostředí, ale především uvolnění a odevzdání se vodě, odplavení strachů, harmonizace emocí a rozvolnění fyzických bloků.

Skupinové plavání dětí se zdravotním postižením je specifické, každá hodina ve vodě má svou dynamiku, každé dítě jde při terapii svou cestou, která směřuje k fyzické i mentální zdatnosti a maximálně možné samostatnosti. V bezpečí a pod vedením tří pedagogických pracovnic překonávají strach a posilují důvěru v sebe sama, ve vodní prostředí a učitele, učí se respektovat vodu i pravidla, komunikovat se svým okolím. Součástí každé hodiny jsou dechová cvičení, děti se učí hluboký nádech a výdech, při dýchání se uvolnit, otevřít oči i ústa. Pohyb ve vodě rozvíjí schopnost vědomě zapojit správné svalové skupiny a posunout se žádoucím směrem. Část dětí se pozvolna připravuje na zanoření do vody, část je ve vodě jako doma a zvládá plnit zdánlivě jednoduché úkoly pod vodou i nad ní. Po krátkých řízených činnostech následují chvíle pro volnou hru, děti mohou využívat různé pomůcky, sami si tvoří hru. Na závěr lekce jsou k dispozici některé atrakce Relaxačního centra, bublinková masáž nebo tobogan. Každé z dětí se může pochlubit prvními úspěchy, radost z nich je spontánní a téměř vždy velká. Ke konci lekce jsou děti uvolněné i unavené, ale vždy klidné a spokojené. Učení ve vodě je práce i zábava, nesmírně nás těší a dělá nám radost.

Za kolektiv třídy Kamarádi ZŠ Přibyslav, Mgr. Alena Kozderková

Kamarádi v bazéně

Kamarádi v bazéně Kamarádi v bazéně Kamarádi v bazéně Kamarádi v bazéně Kamarádi v bazéně

[16.3.2017]