Úvod > Aktuality > ZŠ Přibyslav na návštěvě v rakouském Hornu

ZŠ Přibyslav na návštěvě v rakouském Hornu

Naše škola je zapojena do mezinárodního projektu „Kariérové poradenství na školách.“ Ve čtvrtek 30.1. 2020 jsem mohla vycestovat se 2. skupinou němčinářů z 9.B,C na Neue Mittelschule v rakouském Hornu. Ta odpovídá 2. stupni naší základní školy. Čekal nás tam interaktivní projektový den „ Ulice dovedností – Stra3e der Fähigkeiten. “ Společně s námi tento den absolvovali ještě žáci ze Základní školy v Moravských Budějovicích. Po příjezdu do Hornu se nás ujala paní učitelka Margit, která ke každému českému žáku přiřadila 2 rakouské kamarády. Ti měli za úkol společně chodit po jednotlivých stanovištích a plnit úkoly, které byly zaměřeny na paměť, smyslové vnímání, postřeh, čísla apod. Vše samozřejmě v němčině. Naši deváťáci byli nejdříve zaskočeni, ale pak si poradili. Spojili několik skupinek dohromady a společnými silami česko- německo- anglicky a za pomoci rukou a nohou objevovali řešení úloh celkem na 30 stanovištích. Po splnění každého úkolu následovalo sebehodnocení a možnost napsat, kde v životě, v jakém povolání, budou moci tuto dovednost uplatnit.

Naši rakouští spojenci byli velice přátelští a snažili se nám pomoci. Adam Halík měl štěstí, byla mu přidělena průvodkyně, která uměla trochu česky. Z toho těžil nejen Adam, ale později i jiné skupiny J. Celé dopoledne nám pěkně ubíhalo a já mohla pozorovat rozdíly mezi českými a rakouskými žáky. Česká povaha je temperamentní, což se všude projevuje typicky českým humorem J J. Rakouští žáci se chovali spíše distingovaně, byli vážnější, tišší a na pohled zodpovědnější. Jsou zvyklí pracovat spíše individuálně, než ve skupinkách. Po skončení dovednostních aktivit si paní učitelka Margit, už jen pro nás, připravila ještě jeden úkol. Byl to pokus o přežití! Nejednalo se však o žáky, ale o věc, konkrétně o syrové vejce, které mělo přežít pád z druhého patra. Každá skupina měla k dispozici jen několik málo věcí, se kterými si musela vystačit. Musím však říct, že nakonec uspěli a přežili všichni. Hurá! Po návštěvě školy nás ještě čekal v místním campusu chutný oběd. Veškeré náklady hradila Vysočina- Edukation v Jihlavě, která je garantem projektu. Moc jí za to děkujeme. Cesta zpět probíhala příjemně, přibyslavská mládež za pomoci repráčku hezky zpívala. Kolegyně z Moravských Budějovic i z Vysočina Edukation byly nadšené, pochvalovaly si práci našeho pana učitele hudební výchovyJ.

Žáci obou českých škol hodnotili celý den velmi pozitivně, něco nového poznali, upevnili spolupráci, provětrali cizí jazyky a navázali nová přátelství.

Věra Danišková

[6.2.2020]