Přírodovědná soutěž pro žáky I. stupně
Exkurze - Muzeum smyslů Praha 8.A, 8.C
Exkurze - Jaderná a vodní elektrárna Dukovany 9.C, 9.B
Olympiáda Podoubraví 2022
Školní výlet 6.B
Žákovská konference k projektu DiGiMe
Školní výlet 1.A, 1.C
Školní výlet 5.A
Školní výlet 7.B
Školní výlet 5.A
Školní výlet 7.B
Pasování na čtenáře 1. roč.
Školní výlet 8.B
Program pro předškoláky
Školní výlet 2.A, 2.C
Víkend otevřených zahrad
Zápis do 1. tříd pro ukrajinské žáky
Školní výlet 8.A
Školní výlet 8.A
Školní výlet 6.A
Fotografování tříd 2.A, 7.D
Školní výlet 6.A
Školní výlet 4.B
DiGiMe - metodické setkání
Kariérové vzdělávání - konference (Rakousko)
Uzavření hodnocení za 2. pololetí
Školní výlet 5.B
Pedagogická rada
Školní výlet 5.B
Školní výlet 6.C
Školní výlet 6.C
Vydávání vysvědčení
Slavnostní vyřazení žáků 9. ročníků

Úvod > Aktuality > EDISON 2020

EDISON 2020

Naše škola využila nabídky ZŠ Česká Bělá a studentské organizace AIESEC, která v rámci projektu EDISON (Education-Drive-Internationality-Students-Opportunity-Network) zprostředkovává dobrovolnické stáže vysokoškolských studentů na školách po celém světě. Významným cílem projektu je podpora multikulturní výchovy, tolerance a společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy. Zahraniční stážisté vytvářejí multikulturní prostředí, oživují výuku a zvyšují i zájem o studium anglického jazyka mezi žáky.

Od 27. do 30. ledna 2020 jsme se mohli na naší škole potkávat se 2 zahraničními sympatickými stážistkami z Asie. Jednalo se o Sutisu Phonsab z Thajska a Jungwon Lee z Jižní Koree.

Celý týden probíhal ve velmi příjemné a přátelské atmosféře i díky našim žákům devátých ročníků, kteří se o stážistky výborně starali a zajišťovali překládání. Díky nim se ani ostatní žáci nebáli se stážistkami komunikovat v anglickém jazyce. Všem patří velké poděkování za pomoc s organizací.

EDISON 2020 EDISON 2020 EDISON 2020 EDISON 2020 EDISON 2020 200 EDISON 2020

Pondělní dopoledne jsme našim hostům ukázali, jak se vyučuje na prvním stupni. Měly možnost se potkat i s mladšími žáky, kteří je vtáhli do výuky a ukázali jim, že i oni se zajímají o jejich zemi a kulturu. Na odpoledním programu pak byla návštěva Hasičského muzea a procházka po Přibyslavi s ochutnávkou místních nápojů a pokrmů.

Další dvě dopoledne byla nabitá prezentacemi, učením se pozdravů, seznamováním se s tradicemi, zajímavostmi, politickou a ekonomickou situací daných zemí. Žáci se mohli zeptat na vše, co je zajímalo a využít i tzv. odpoledních kulatých stolů k diskutování s našimi hosty.

Odpoledne pak naše stážistky poznaly krásy Vysočiny. Navštívily Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou. Nadchlo je Muzeum nové generace na zámku ve Žďáru nad Sázavou, které je unikátní v ČR. Procházka pokračovala návštěvou Zelené hory s poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého a vše bylo zakončeno společným bowlingem.
Ve čtvrtek, poslední den projektu, se naše škola proměnila v tzv. globální vesnici (Global Village). Přijeli k nám i další 3 přátelští stážisté z České Bělé: Jihad Fahran Medinta z Indonésie, Alisa Borysova z Ukrajiny a Ann Linn z Taiwanu.

Stážisté si v divadelním stále naší ZŠ připravili stánky, na kterých představili tradiční atributy svých zemí, národní vlajky, měnu, suvenýry… Seznamovali žáky s tradicemi, psali jim vzkazy svým originálním písmem, učili je nová slovíčka. Žáci si mohli poslechnout písničku od Fahrana z Indonésie, vyzkoušet si používání čínských hůlek na jídlo, nechat namalovat ukrajinskou vlajku na tvář na památku…

Všechny děti ve škole byly setkáním přímo nadšené. Jména stážistek Nicky a Tisa a nezapomenutelné chvíle prožité s nimi nám zůstanou jistě dlouho v paměti. Budeme se těšit, že se i v budoucnu budeme moci seznamovat s novými zahraničními zeměmi. Že se naplní i druhý rozměr projektu Edison tj. projekt Global Host. Díky němu mohou rodiny a studenti ubytovat zahraniční stážisty přímo u sebe doma.

[2.2.2020]