Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2
Výstava Jana Švankmajera - workshop GASK 9.C
3
Přednáška - Čas proměn 6. a 7. ročníky
4 5
6
Právní vědomí - Přednáška policie ČR 9.A, 8.A
Pěvecká soutěž
7
Den aktivit - akce školního parlamentu pro všechny žáky
8 9
Exkurze Terezín, Lidice 9. ročník
Školní výlet 3. B, 4. B
10 11
Férová snídaně na školní zahradě
12
13
Kurz první pomoci 8.B
Historická Praha - exkurze 8.C
14
Autorské čtení s Lenkou Jakešovou (ŠD)
15
Právní vědomí - Přednáška Policie ČR 9.B, 8.B
Český den proti rakovině
Kurz první pomoci 8.A, 8.C
16
Zasedání školního parlamentu
Kutná Hora - exkurze 9.A
Historická Praha 9.C
Prevence alkoholu 7. a 8. roč.
17
Rakouský institut - exkurze němčináři 9. roč
18 19
20 21 22 23
23. května se nebude vařit
24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > EDISON 2020

EDISON 2020Naše škola využila nabídky ZŠ Česká Bělá a studentské organizace AIESEC, která v rámci projektu EDISON (Education-Drive-Internationality-Students-Opportunity-Network) zprostředkovává dobrovolnické stáže vysokoškolských studentů na školách po celém světě. Významným cílem projektu je podpora multikulturní výchovy, tolerance a společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy. Zahraniční stážisté vytvářejí multikulturní prostředí, oživují výuku a zvyšují i zájem o studium anglického jazyka mezi žáky.

Od 27. do 30. ledna 2020 jsme se mohli na naší škole potkávat se 2 zahraničními sympatickými stážistkami z Asie. Jednalo se o Sutisu Phonsab z Thajska a Jungwon Lee z Jižní Koree.

Celý týden probíhal ve velmi příjemné a přátelské atmosféře i díky našim žákům devátých ročníků, kteří se o stážistky výborně starali a zajišťovali překládání. Díky nim se ani ostatní žáci nebáli se stážistkami komunikovat v anglickém jazyce. Všem patří velké poděkování za pomoc s organizací.

EDISON 2020 EDISON 2020 EDISON 2020 EDISON 2020 EDISON 2020 200 EDISON 2020

Pondělní dopoledne jsme našim hostům ukázali, jak se vyučuje na prvním stupni. Měly možnost se potkat i s mladšími žáky, kteří je vtáhli do výuky a ukázali jim, že i oni se zajímají o jejich zemi a kulturu. Na odpoledním programu pak byla návštěva Hasičského muzea a procházka po Přibyslavi s ochutnávkou místních nápojů a pokrmů.

Další dvě dopoledne byla nabitá prezentacemi, učením se pozdravů, seznamováním se s tradicemi, zajímavostmi, politickou a ekonomickou situací daných zemí. Žáci se mohli zeptat na vše, co je zajímalo a využít i tzv. odpoledních kulatých stolů k diskutování s našimi hosty.

Odpoledne pak naše stážistky poznaly krásy Vysočiny. Navštívily Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou. Nadchlo je Muzeum nové generace na zámku ve Žďáru nad Sázavou, které je unikátní v ČR. Procházka pokračovala návštěvou Zelené hory s poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého a vše bylo zakončeno společným bowlingem.
Ve čtvrtek, poslední den projektu, se naše škola proměnila v tzv. globální vesnici (Global Village). Přijeli k nám i další 3 přátelští stážisté z České Bělé: Jihad Fahran Medinta z Indonésie, Alisa Borysova z Ukrajiny a Ann Linn z Taiwanu.

Stážisté si v divadelním stále naší ZŠ připravili stánky, na kterých představili tradiční atributy svých zemí, národní vlajky, měnu, suvenýry… Seznamovali žáky s tradicemi, psali jim vzkazy svým originálním písmem, učili je nová slovíčka. Žáci si mohli poslechnout písničku od Fahrana z Indonésie, vyzkoušet si používání čínských hůlek na jídlo, nechat namalovat ukrajinskou vlajku na tvář na památku…

Všechny děti ve škole byly setkáním přímo nadšené. Jména stážistek Nicky a Tisa a nezapomenutelné chvíle prožité s nimi nám zůstanou jistě dlouho v paměti. Budeme se těšit, že se i v budoucnu budeme moci seznamovat s novými zahraničními zeměmi. Že se naplní i druhý rozměr projektu Edison tj. projekt Global Host. Díky němu mohou rodiny a studenti ubytovat zahraniční stážisty přímo u sebe doma.

[2.2.2020]